Najdôležitejší moment na začiatku podnikania je moment uvedomenia si, že chcete podnikať.
Dôležité je – „chcem podnikať, nie skúsim“ podnikať. Chcete prechádzať všetkým tým poznaným, aj nepoznaným, čo podnikanie prináša. Máte vôľu vsadiť na túto kartu rizika.
Poďme postupne prejsť k činnosti podnikania a tou je konkrétne podnikanie v realitách.
Podnikanie v realitách je v prvom rade o poskytovaní kvalitných služieb svojim klientom, aby ste mohli uspokojiť potreby Vášho podnikania a seba. Pokiaľ máte nastavený Váš systém podnikania efektívne, máte stretnutiu a disponujete s vlastnosťami, ktoré sú veľmi dôležité a ktoré či už máte alebo ich Vašou cestou podnikania získate, budete prosperovať.
Začala by som tento blog slovíčkom „prosperovať“ a išla z pohľadu tej dlhšej cesty v začiatkoch podnikania. Jedna z dôležitej vlastnosti, je schopnosť sa prispôsobovať situáciám, ktoré môžu nastať počas podnikania. Prispôsobiť sa podnikaniu hlavne keď sa Vám nedarí naplniť podnikateľské plány. Keď sa zmenil trh, alebo sa zmení situácia pri priebehu obchodu a Vy nič z toho nemôžete ovplyvniť.
Najčastejšia chyba, ktorú som vnímala za roky môjho podnikania bola, že si realitní makléri osvojili a pracovali len na zdokonaľovaní sa v realitnej praxi a nesústredili sa aj na podnikateľskú časť. To čo bolo vlastne v začiatkoch, ako prvým momentom ich rozhodnutia „chcieť„ podnikať.
Realitní makléri totižto rýchlo pochopia, že sa musia v čo najkratšom čase kvalitne oboznámiť s obsahom realitnej práce, zručnosťami, marketingovou stratégiou, ale tam väčšinou ich snaha pracovať aj na hodnote podnikania končí.
Hodnota podnikania ste Vy, Vaše meno, Vaša firma. Keď sa darí, tak to nie je až také citeľné, že by ste mali mať aj v podnikaní postavené základy. Keď sa ukáže prvá nerovnováha, keď sa začnú veci v praxi komplikovať, tak sa začne vaše podnikanie bez pevných základov otriasať. V tejto situácii sa spoliehať na zručnosti z praxe je to druhoradé. Keď máte problém, tu Vám zaručené pomôže práve to, že ste nepodcenili ani podnikateľské myslenie.
Základom úspechu podnikania, sú vlastnosti podnikateľa, na ktorých je dôležité pracovať počas celej doby podnikania. Ktoré hlavné vlastnosti to sú z tej rady najdôležitejších?
Vlastnosti sú základnou výbavou podnikateľa v akejkoľvek sfére podnikaní. Samozrejme vlastnosti pribúdajú podľa toho, na čo je Vaša činnosť zameraná. Chuť sa učiť, by som dala ako jednu z dominantných vlastností, ktorá Vám zaručí poznať čo najviac o svojej činnosti, službe a chuť učiť sa poslúži k rýchlejšiemu a úspešnejšiemu štartu. Vzdelávanie sa v podnikateľskej praxi je pre profesionalitu veľmi dôležité.
Dnes už máte vzdelávanie rozdelené do niekoľkých rôznych zdrojov podľa chuti, či je nám lepšie počúvať alebo čítať, alebo vidieť. Poprípade môžete použiť všetky dostupné zdroje. Chuť učiť sa nám pomôže hlavne v čase keď začíname, alebo sa nám v podnikaní nedarí. Nájdete tam inšpiráciu, iné riešenia a iné možné cesty, ktoré Vás navedú na vyriešenia momentálnej krízy.
Preventívne sa zaujímate a motivujete od ľudí, ktorí sú úspešní a určite nimi neboli po celý čas ich dlhoročného podnikania. Čítaním o takýchto ľuďoch Vám dá obraz o tom, že sme všetci na jednej lodi a záleží len od našej vôle, ako sa nám na plavbe bude dariť.
Okrem toho, že každou prečítanou knihou ste múdrejší, trénujete ďalšie dôležité vlastnosti. Podporujete svoju vytrvalosť a trénujete pri tom disciplínu, aby ste nepatrili do skupiny 95% ľudí, ktorí do 5 rokov skrachujú. Pripustíte si krátkodobý neúspech a kým ním prechádzate, sústredíte sa disciplinovane a s vytrvalosťou na to, čo môžete a budete robiť v problematickej situácii.
Zistíte tak, kde sa stala chyba a čo s ňou môžete urobiť.
V realitách sa v prípade stagnácie, alebo neúspechu, vo väčšine zameriavate na vzdelávanie v nových predajných, alebo marketingových zručnostiach. Zaujímate sa cez spomínané zdroje (knihy, blogy, podrasty) na tému podnikanie a inšpirujete sa tým, ako sa úspešní ľudia dokázali popasovať s neúspechom vo svojej firme. Zmierni to Váš pohľad na momentálnu nepríjemnú situáciu, podporí a inšpiruje Vás to robiť pre Vaše podnikanie všetko aj v časoch, keď to vyzerá zbytočné alebo ťažké.
Prispôsobenie sa okolnostiam neznamená, že sa zmierite s tým, že doba je zlá, nikomu sa nedarí a momentálne s tým neviete nič urobiť. Budete zúfalo čakať, kým sa niečo zmení a vlastne budete vytrvalo a disciplinovane čakať pri knihách, blogoch a podcastoch. Prisbôsobenie sa okolnostiam, to určite nie je prispôsobenie sa formou čakania. Je to o akcií, na ktorú príde reakcia v čase, kedy sa musíte pragmaticky prispôsobiť okolnostiam a robiť činnosti na ktoré nemáte čas, keď sa Vám darí podľa plánu vo Vašom podnikaní. Vtedy nemáte čas a chuť podrobnejšie študovať a oboznamovať sa s novinkami alebo praktikami, ktoré fungujú, vtedy keď sa dostanete do nekomfortu.
Vaše pragmaticky nastavené kroky a nový postoj, Vás nasmerujú k prežitiu momentálneho stagnovania a zároveň Vás posilnia pri zvládaní nekomfortnej zóny vo vašom podnikaní a naučia Vás nové techniky v praxi. Toto všetko Vám bude dávať logiku a chuť podnikať aj v časoch stagnácie, keď zoberiete zodpovednosť za to, čo ste sa rozhodli „chcieť“.
Zodpovednosť je osobnostný rast a v podnikaní veľmi dôležitá vlastnosť. Pokiaľ na niečom veľmi záleží, tak je to práve na tejto vlastnosti. Táto vlastnosť Vám bude budovať Váš biznis krok po kroku, v akejkoľvek situácii a s ňou máte istotu, pokiaľ ju máte, že Vás na konci dňa nesklame. Ako si pestovať a vypestovať podnikateľské vlastnosti bude pokračovanie v ďalšom blogu na tému OSOBNÝ ROZVOJ. Tam nám pribudnú málinko ďalšie vlastnosti, ale veľmi dôležité.