Aj takto by sa dalo začať s tým, čo je dôležité a nastaviť hneď v úvode podnikania. Aby ste hneď od začiatku pracovali efektívne. Podnikateľ, realitný maklér si nastaví podnikanie a vypracuje si:
Motivácia Vám bude slúžiť po celý čas, ktorý sa budete venovať svojmu biznisu. Samozrejme časom a skúsenosťami v praxi sa bude vaša motivácia meniť na takú, ktorá Vás bude držať pri efektívnom podnikateľskom pláne počas zmien, ktoré prídu. Každý podnikateľ má svoju individuálnu motiváciu a potreby, ktoré ho budú motivovať.
V čase zmien, ktoré prichádzajú za chodu podnikania, je hlavne potrebné si prejsť nastavenou motiváciou a tvarovať ju podľa potreby. Pokiaľ sa pustíte do podnikania bez určenia si cesty, smeru, hodnôt a potrieb (to sú ingrediencie motivácie), v čase stagnovania sa Vám bude ťažšie udržiavať pozitívne myslenie.
Samozrejme nastaviť si latku tak, aby bolo možné posúvať ju vyššie a dosahovať výsledky aj v kratšej budúcnosti. Môžte sa pýtať sami seba, kde práve smerujete, kde chcete smerovať a kde chcete prísť s vaším podnikaním. Znie to jednoducho, ale zo skúsenosti je práve táto časť najťažšie sa nastavujúcou pre začiatočníka v podnikaní.
Podnikatelia veľakrát nevedia, že mravenčia práca je práve tá, ktorá naplní a splní Váš podnikateľský plán. Najčastejšie si podnikatelia dajú motiváciu peniaze, veľa peňazí, autá, domy, dovolenky atď… A keď sa ich opýtam, či v čase, keď budú mať obdobie stagnácie, neúspechu ich postaví z postele veta „vstávaj budeš mať veľa peňazí“ alebo „vstávaj budeš mať raz drahé auto“ odpoveď znie, že asi NIE!
A je to tak, lebo materiálne veci prídu ako súčasť, bonus za mravenčiu prácu v podnikaní. Motivácia musí byt taká hodnota, ktorú keď si poviete v najťažšom období, tak Vás posunie ďalej, postaví Vás z postele.
Mojou motiváciou, takým motorom podnikania, bola moja dcéra a moja túžba, byť si pánom svojho pracovného ja. Verila som si hlavne v časoch, kedy bolo nutné myslieť na nastavenú motiváciu a držať sa svojej určenej cesty, aby sme prežili do ďalšieho obdobia. Lebo v akomkoľvek podnikaní sa realizujete, je to jedna sínusoida. A práve v tej časti dole tej sínusoidy, je dôležité mať motiváciu a ísť ďalej s tým, že aj vďaka nej veríte tomu, že to aj tento krát zvládnete. Neexistuje ale trvalý úspech bez jasného cieľa, vytrvalosti, disciplíny a driny.
Štatisticky sa hovorí, že do 5 rokov skrachuje 95% podnikateľov. A veľa ďalších nezodpovedaných otázok, ako a prečo Vám umožní efektívnejšie prejsť cestou podnikateľa, keď máte nastavený systém, stratégiu. To je to, o čom v týchto blogoch z mojich skúsenosti, píšem. Keď máme nastavenú a precítenú motiváciu, ideme si nastaviť časový harmonogram pracovného dňa. Aby ste mali balans medzi prácou a súkromným životom. Aby ste mali dostatok času na vytváranie pracovných hodnôt a zároveň neprestali žiť svoj život. Efektívne pracovať, ale aj účelovo oddychovať.
Nastavíme si deň už od rána kedy nám zazvoní budík, prejdeme rannou rutinou a začneme pracovať (ako maklér, to bude hneď z úvodu o studených telefonátoch, mailoch). Nastavíme si koľko času budeme venovať týmto činnostiam, aby sme potom mohli doplniť energiu obedom, prípadne prechádzkou, (každému podľa chuti) a nastavíme si ďalšie pracovné činnosti podľa zamerania podnikania. Podľa toho či je na našej aktivite niekto závislý, (rodina) a takto si nastavíme časovú priamku až do momentu kedy ideme spať.
Dodržiavame nastavený systém a robíme si zvyky, ktoré meníme podľa potreby vývoja podnikania. Nezanedbávame pracovne zručnosti, ale ani súkromné, a to hlavne v začiatku podnikania, kedy je najdôležitejšou komoditou čas, ktorý venujeme podnikaniu. Na začiatku je to celkom náročné, ale to len do momentu, kým si neosvojíte tuto rutinu a ako bonus Vám to potvrdí úspech v biznise.
Časová priamka Vám bude pripomínať plán dňa, ktorého sa pre efektívne podnikanie musíte držať. Dopĺňať do priamky a vyhadzovať z nej všetko tak, aby to malo súlad s podnikaním a aj Vaším životom.
Mať prehľad o peniazoch a nastaviť si ich od prvého dňa, bude viac než potrebné, pre prehľad koľko potrebujeme investovať, koľko z toho vieme získať a či nás tento cash flow bude za našu prácu, uspokojovať. Podnikanie nám zoberie veľkú časť financií hlavne v začiatkoch, kedy len investujete a o zisk sa nebudete istý čas musieť zaujímať, i keď na zisk budete myslieť stále. Ten príde aj na základe toho, ako to všetko podstatné o čom píšem zakomponujete do svojej stratégie.
Vypracujete si finančný plán, ktorý sa bude skladať z výdavkov vášho bežného života, či Vás, ako jednotlivca, alebo celej Vašej rodiny. Samozrejme nie sú v tom len náklady, ktoré sú potrebné pre život, ale aj aktivity, dovolenky a iné spestrenie života, ktoré si doprajete. Nad tieto všetky náklady je potrebné narátať Vašu predstavu peňazí, ktoré chcete zarábať z Vášho podnikania.
Z nastavenia si finančného plánu budete vedieť koľko budete musieť pracovať, aby ste dosiahli čísla v pláne a za koľko budete musieť pracovať. V priebehu podnikania sa bude finančný plán meniť a dopĺňať, o skutočnosti ako flexibilne sa bude Váš cash flow meniť. Po ďalších dôležitých krokoch ktoré spravíte pre Váš efektívne sa rozbehnutý biznis, si zaistíte, že nebudete strácať čas, lebo naozaj nemáte čas, strácať čas.